هزینه راه اندازی مهد کودک

هزینه راه اندازی مهد کودک

مطلب مورد بحث ما در این بخش از مقالات ، مبحث شیرین و البته عامل نگرانی برای والدین یعنی مهد کودک می باشد. مهد کودک ها جزء اولین مراحل و مقاطع آموزشی برای کودکان دلبندمان هستند که کمتر کسانی از ما یافت می‌شوند که این دوره شیرین و نوستالژیک را نگذرانده باشند. تاسیس و مدیریت یک مهد کودک برای افرادی که می خواهند در زمینه کودک سرمایه گذاری کنند می تواند بسیار مناسب باشد. البته که هزینه راه اندازی مهد کودک در اولین گام ، مهم ترین موضوع می باشد.

اگر بخواهیم مهدکودک را به طور خلاصه برای شما تعریف کنیم ، مهد کودک به آموزشگاه هایی گفته می‌شود که مخصوص نگه‌داری و پرورش کودکان کمتر از پنج سال است ؛ و البته که هدف اولیه احداث مهد کودک ، کمک و یاری رساندن به والدین دارای دغدغه شغلی بود تا بتوانند با کم‌ترین نگرانی و دلهره ی ممکن کودکان عزیز خود را به آموزشگاه هایی امن بسپارند ، تا آن ها از پایه با مباحث آموزشی آشنا و درگیر شوند بلکه همین بهانه ای باشد برای شناسایی استعداد ها و توانایی های کودکان جامعه مان. اگر به مباحث تاریخی هم علاقه داشته باشید لازم است که بگوییم اولین مهد کودک در ایران ، در زمان خاندان پهلوی تأسیس شد و از زمان بود که کم کم ، پای مهدکودک ها به ایران نیز باز شد ، هر چند که قبل تر از این نیز در دیگر نقاط این کره ی خاکی رواج داشته است.

مهدکودک ها نیز همچون مدارس کشورمان ایران در دو نوع دولتی و غیر دولتی وجود دارند. مهد کودک های دولتی از لحاظ ساز و کار دقیقا مثل مدارس دولتی هستند و شهریه های مصوب و تعیین شده دارند و نباید شما نباید انتظار خدمات خاص و قابل توجهی را از این نوع مهدکودک ها داشته باشید. همین طور مهد کودک های غیر دولتی نیز هستند که با شهریه های متفاوت و عمومأ با امکانات بهتر در خدمت والدین گرامی هستند.

همچنین شایان به ذکر هست که در طی سال های اخیر با افزایش افراد و خانواده های شاغل ، به همین سبب تعداد مهد کودک ها نیز بیشتر از گذشته شده است و با خدمات خوبی که این آموزشگاه ها ارائه می‌دهند ، والدین هم نسبت به سال های گذشته استقبال بهتری از این موضوع می‌کنند. به عبارت دیگر مهد کودک ها به طور رسمی وارد زندگی ما شده اند.

اولین سوالی که معمولاً  در ذهن افرادی که می‌خواهند مهد کودک تاسیس کنند ، پیش می‌آید این است که هزینه راه اندازی مهدکودک چقدر می باشد؟  قیمت وسایل بازی کودکان چقدر است؟   و دیگر سوالاتی که  ما در این مطلب به آن پاسخ دهیم.

اینکه هزینه راه اندازی مهد کودک  چه مقدار می باشد و یا اینکه درآمد حاصل از تاسیس مهد کودک چقدر است سوالات پرتکرار ای هستند که همواره در ذهن افراد پیش می آید .

مشاهده لیست تجهیزات مهد کودک

تجهیزات هزینه
سرسره ساده 350 هزار تومان تا 500 هزارتومان
تاب و سرسره 800 هزارتومان تا 3 میلیون تومان
تاب دو نفره از 400 هزارتومان تا 2 میلیون
الاکلنگ کوچک 100 هزارتومان تا 200 هزارتومان
الاکلنگ بزرگ 000/500 تا 000/500/2 هزارتومان
استخر توپ 000/500 تومان تا 000/500/1 میلیون تومان
میز و صندلی 4 نفره 000/100 تومان تا 000/000/1 تومان
کفپوش برای 100 متر مربع 000/000/3 تومان تا 000/700 تومان
ترامپولین 000/600 تومان تا 000/000/7 تومان
پلی گراند از 16 میلیون تومان تا 70 میلیون تومان
سازه های فومی از 000/500 تومان تا 10 میلیون تومان
سرسره بادی از 6 میلیون تا 40 میلیون
ایرهاکی و هنداسپید از 3 میلیون تا 10 میلیون

هزینه راه اندازی مهد کودک

محل مناسب برای راه اندازی مهدکودک:

عمده ترین هزینه راه اندازی مهد کودک خرید و یا حتی اجاره یک ملک برای تاسیس مهد کودک می باشد. البته امکان دارد که خودتان مالک باشید و هزینه های  سرسام آور اجاره را نداشته باشید ولی اگر خودتان مالک نیستید قبل از هر اقدامی برای راه اندازی مهدکودک ،  سری  به مشاوره های املاک بزنید و محلی که می خواهید در آن مهد کودک را تاسیس کنید را با بودجه خود مقایسه کنیم  عمده ترین محل‌هایی که برای راه اندازی مهد کودک از آن ها استفاده می شود خانه های ویلایی با قدمت نه چندان قدیمی می باشد. همانطور که در در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم  می دانیم که هزینه ها را نمی توان دقیق بررسی کرد  زیرا محل ، متراژ ، شهر و حتی خود ساختمان شرایطی متمایز نسبت به دیگر  مکان ها دارد.  ولی اگر قصد این را دارید قیمت حدودی هزینه رهن و اجاره یک ملک با توجه به محلی که قصد راه اندازی مهد کودک را در آن دارید  پیدا کنید ،  سری  به اپلیکیشن‌ های  فروش آنلاین خانه  و یا برنامه هایی مثل دیوار و شیپور بزنید.

طراحی دکور مهدکودک:

مرحله بعدی پس از تهیه ملک طراحی دکوراسیون مهد کودک می باشد که هزینه های خاص خود را دارد شما باید محل تاسیس مهد کودک  را فضایی متناسب برای حضور کودکان در آن فراهم کنید.  این مرحله نیز با توجه به نوع هزینه شما برای محل تاسیس مهد کودک متفاوت است و اگر متراژ مکانی که شما انتخاب کرده اید بالا باشد هزینه تجهیز آن نیز بالاتر خواهد کرد.  هزینه طراحی دکور مهدکودک شامل هزینه کف پوش و ایمن‌سازی پل‌ه ها ،  ضربه گیرهای مناسب برای دیوار و ستون ها ،  گذاشتن وسایل بازی ایمن متناسب با بچه ها در حیاط خانه و غیره..

 خرید تجهیزات و وسایل مهدکودک:

در مرحله سوم شما می بایست به فکر  خرید وسایل بازی کودکان باشید در اینجا نیز قیمت وسایل بازی کودکان ، در مقدار هزینه های شما تاثیر فراوانی می‌گذارد . یکی دیگر از هزینه راه اندازی مهد کودک تجهیز مهد می باشد که در ادامه سعی میکنیم شما را راهنمایی کنیم. هزینه تجهیزات مهد کودک جزو هزینه های متغیر می باشد یعنی ثابت نیست و نسبت به قیمت وسایل تفاوت دارد. اگر مقدار هزینه تجهیزات مهد کودک را بالا ببرید قطعاً رونق کسب و کارتان نیز بالا می رود زیرا وسایل بازی کودکان در مهد کودک ها  حرف اول را میزند. شما قبل از اقدام هر کاری از قیمت وسایل بازی کودکان اطلاع کافی حاصل کنید.

لیست تهیه وسایل ضروری مهد کودک و خانه بازی را مرور کنید. تجهیزاتی که اکثراً در همه مهدکودک ها یافت می شود وسایلی چون میز و صندلی کودک سرسره ، استخر توپ ، کفپوش مهدکودک ، دیوارپوش ، الاکلنگ ، ماشینهای پایی و پدالی ، سه چرخه و دیگر وسایل بازی کودکان می باشد اما اینها تنها بخشی از تجهیزات لازم برای مهد کودک و خانه بازی می باشد. شما برای افزایش رونق کسب و کارتان می توانید از وسایل جذاب ‌تری استفاده کنید وسایلی مانند تونل  بازی ، کلبه و چادر بازی ، ترامپولین ، شن بازی ، آب بازی ، صخره نوردی ، تن پوش های عروسکی ،آشپزخانه کودک و دیگر وسایل فکری مثل لگو و پازل ها ، دورچین ها و ساختنی یا وسایل و اسباب بازیهای نقاشی ابزار کوچک موسیقی مخصوص کودک و غیره استفاده کنید.

 چنین کارهایی را برای راه‌اندازی مهد کودک انجام ندهید:

کارهایی که اغلب ، همه پس از راه‌اندازی مهد کودک به سراغ آن می‌روند چاپ تراکت و آگهی هایی در روزنامه می باشد اما امروزه در دنیای مدرن ما جاهایی که والدین به دنبال مهدکودک میگردند روزنامه ها و تراکت های خیابانی نیست امروز در اینترنت لیست مهد کودک ها را جستجو کرده و نزدیک‌ترین محلی که متناسب با شرایط آن ها باشد انتخاب می کنند.

شرایط تاسیس مهدکودک

شرایط راه اندازی مهدکودک و اختصاصی طبقه بندی می شود از بخشهایی که جزو شرایط عمومی  اندازی مهد کودک محسوب می‌شود می‌توان به اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان پذیرفته شده در قانون اساسی کشور ، عدم اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی ،  عدم سابقه کیفری ، داشتن سلامت جسمانی و روانی به همراه تاییدیه موضوع توسط روانپزشک ، داشتن تابعیت  جمهوری اسلامی ایران و بعلاوه داشتن معافیت و یا کارت پایان خدمت سربازی برای آقایان اشاره کرد.

این شرایط عمومی می باشند و برای شروع هر کسب و کاری به آن نیازمند هستید.

و اما شرایطی که اختصاصی تر می باشد  به عنوان مثال داشتن مدرک کارشناسی ،  و یا مدارک بالاتر از مدارک قابل قبول برای مسئول فنی ،  مدرک کارشناسی علوم تربیتی ،  مدرک روانشناسی ، کودکیاری ، مدرک مددکار اجتماعی و… برای راه اندازی مهد کودک  بسیار مناسب است.

مراحل تاسیس مهدکودک

مرحله تاسیس مهد کودک نیز به چند بخش تقسیم می شود مرحله نخست آن تعیین نوع فعالیت مهدکودک می باشد به این معناست که مهدکودک ها از نظر نوع فعالیت انواع مختلفی دارد برای مثال مهد کودک های آدینه ، مهد کودک دو زبانه و مهد کودک قرآنی از جمله انواع مهد کودک ها می باشد.

همانطور که گفتیم مهدکودک ها انواع مختلفی دارد به تجهیزات و وسایل آنها نیز با یکدیگر متفاوت است به همین ترتیب مربی های آموزشی نیز با هم تفاوت دارند و برای گذراندن دوره های آموزشی  باید اقدام کنند و تجربه های لازم را  دریافت کند.

پس از این مراحل باید به دنبال کسب موافقت نامه و گرفتن پروانه فعالیت باشید.

دیگر هزینه های راه اندازی مهد کودک

پس از هزینه های مصرفی برای گرفتن محل مناسب برای مهد کودک و خرید وسایل بازی کودکان و ساخت نما و دکوراسیون متناسب با شرایط مهد کودک ؛ به هزینه های انرژی های مصرفی ، حقوق مربیان و تعمیرات وسایل و تجهیزات خواهید رسید که غیر از مورد آخر همگی به متراژ بنای در نظر گرفته شده بستگی دارد. طبیعتا هر چقدر فضای مهدکودک بزرگ تر شود استفاده از انرژی هایی مثل آب و برق نیز بیشتر می شود و یا هر چقدر فضا و گنجایش سالن بیشتر باشد به مربیان بیشتری احتیاج پیدا می کنید که خود هزینه های اضافی را به همراه دارد.

چند نکته کاربردی برای تاسیس مهد کودک خصوصی : پیش از این که حرکتی برای راه اندازی مهد کودک خود انجام دهید میزان کشش بازار در آن محل از نظر خانواده ‌ها و تعداد بچه ها را مورد سنجش قرار دهید.

زمانی که اقدام به راه اندازی مهدکودک خود کردید تلاش کنید با راه های مختلف ثبت نام و تبلیغات خود را شروع کنید تا از همان ماه اول درآمد داشته باشید و هزینه ها پوشش بدهید.

از هزینه های اضافی که این کار به همراه دارد اجتناب کنید.

سعی کنید تا مهدکودکی تاسیس کنید که علاوه بر آموزش های اولیه ، نوعی هنر یا زبان را به کودکان آموزش بدهد.

هزینه راه اندازی مهد کودک

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...